Akşam Lisesi Hakkında| Artı Akşam Lisesi | 0212 541 51 51

Akşam Lisesi Hakkında

AKŞAM LİSESİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Akşam liseleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel okullardır. Özel Öğretim kurumları Yönetmeliği çerçevesinde eğitim veren akşam liseleri, koşulları uyan her öğrenciye lise eğitimi verme hakkına sahiptir. Yönetmelikler çerçevesinde, örgün eğitim hakkını kaybetmiş her ortaokul mezunu öğrenci akşam lisesinde lise eğitimini tamamlayabilir. Lise eğitimine başlayıp 2 yıl sınıfta kalan ve 18 yaşını dolduran öğrenciler örgün eğitim hakkını kaybetmiş sayılırlar. Artı Akşam Lisesi ’de bu türde bir okuldur. Türkiye’nin en çok tercih edilen akşam lisesi, Artı Akşam Lisesidir. Öğrencilerine kaliteli bir eğitim vermek için tüm gücünü kullanan Artı Akşam Lisesi, sektörde liderlik pozisyonuna oturmuş durumdadır. Akşam Liseleriyle ilgili sık sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

SORU: AKŞAM LİSESİNDE DERSLER SAAT KAÇTA BAŞLAR

CEVAP: Akşam Lisemizde dersler saat 17.00’da başlar. Hafta içi 5 gün olarak dersler yapılır. Dersler sınıf ortamında yüz yüze olarak gerçekleştirilir.

SORU: AKŞAM LİSESİNE NE ZAMAN KAYIT YAPTIRABİLİRİM?

CEVAP: Akşam liselerinin diğer liselerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla kayıt dönemi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilen tarihler içerisinde yapılmaktadır.

SORU: AKŞAM LİSESİNDE EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YILDIR?

CEVAP: Özel Akşam Liseleri Milli Eğitim bakanlığına bağlı okullardır. Dolayısıyla akşam lisesinde de eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenci okula kaçıncı sınıftan başlar ise eğitimini 4. sınıfa tamamlar ve mezun olur. Örneğin 1. Sınıftan başlayan bir öğrenci 4 yıl eğitim alır, 3. Sınıftan başlayan bir öğrenci 2 yıl eğitim alır.

SORU: AÇIK LİSEDE OKUYAN ÖĞRENCİLER AKŞAM LİSESİNE GEÇİŞ YAPABİLİR Mİ?

CEVAP: Açık lisede okuyan öğrenciler akşam lisesine geçiş yapabilir. Açık lisede kredili sistem bulunmaktadır. Akşam lisesinde ise kredili sistem bulunmamaktadır. Açık lisede okuyan öğrenciler, kredilerine göre bir sınıfa yerleşirler ve 4. sınıfa eğitimlerini tamamlayıp mezun olurlar.

SORU: AKŞAM LİSESİNDE YAŞ SINIRI BULUNMAKTAMIDIR?

CEVAP: Akşam lisesinde üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Örgün eğitim dışına çıkan her öğrenci akşam lisesine kayıt yaptırabilir. 2 yıl örgün eğitimde sınıfta kalmak ve 18 yaşını doldurmak örgün eğitim hakkını yitirmeye sebep olmaktadır. Bu şartları taşıyan her ortaokul mezunu öğrenci akşam lisesine kayıt yaptırabilir.

SORU: AÇIK LİSEDEKİ KREDİLERİN SINIFLARA OLAN KARŞILIĞI NASILDIR?

CEVAP: Açık lise kredilerinin akşam lisesindeki karşılığı aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir.

KREDİ ORANI KARŞILIĞI OLAN SINIF

0-47 9. SINIF
48-95 10. SINIF
96-144 11. SINIF
144 ve Üzeri 12. SINIF